11Wszyscy chodzimy po tym świecie i szukamy sensu życia. Co zrobić, żeby moje życie miało sens? Jak osiągnąć szczęście? Do czego dążę? Co zrobić, żeby czuć się spełnionym? BLA BLA BLA. Czasami zaplątamy się sami w gonitwę myśli, scenariusze, możliwości, rozważania, za i przeciw oraz szukanie przyczyn wszystkiego. Dużo myślimy i gadamy, a mało robimy. Gmatwamy się w wielkich sprawach, wielkich oczekiwaniach na wielkie zdarzenia, tymczasem wszystkie odpowiedzi zawarte są w… najmniejszych działaniach, rzeczach i momentach.

Możesz sprawić, żeby Twoje życie było DZIEŁEM SZTUKI.  Tak jak cały obraz tworzony jest poprzez wiele pociągnięć pędzla, tak Twoje życie to suma momentów, które dzieją się cały czas, przede wszystkim TERAZ.

Oto 13 prostych czynności, o których zapominamy, albo rezygnujemy z nich z własnej wygodny, lenistwa lub braku wiary w siebie. Czynności, które pozwalają oddychać pełną piersią, pomagają się uwolnić, poczuć sens i zobaczyć prawdę w lustrze czy w obcych oczach. Odkurz je. Włącz do swojego życia CODZIENNIE – to one są małymi krokami do wielkiego spełnienia. Wszystkie są za darmo, nie musisz za nie płacić, są dostępne niezależnie od zawartości porfela. Przypominam: prawdziwe źródła szczęścia dostępne są dla wszystkich po równo: tak samo dla bogatych jak i biednych. Prezesa i woźnej.

*

ŚPIEWAJ – śmieszne, śmieszne, ale bardzo ważne. W przedszkolu i podstawówce śpiewaliśmy cały czas. Teraz milczymy. Tymczasem trzeba się czasem WYDRZEĆ na całe gardło, pod ulubione kawałki puszczane  z dokładnie pełną mocą Twojego sprzętu. Z sympatii do sąsiadów robię to zawsze w samochodzie :D Zobaczysz jak Ci ulży!

Zwiedzaj, poznawaj nowe – chociażby na innej dzielnicy swojego miasta. Dawaj sobie szansę na nowe bodźce, obrazy, miejsca, smaki i odkrycia. To one zainspirują Cię do nowych kroków, pomysłów i zmian. Rzadko zdarza się to w czterech ścianach własnego domu

Miej zwierzęta! Z nimi nie może być źle! Przypominam, że zwierzęta są za darmo – w schronisku. Nie zastanawiaj się czy masz mieszkanie duże i czy czasu wystarczająco. To zwierze niezależnie od wszystkiego będzie z Tobą szczęśliwsze niż za zimnymi kratami. Zobaczysz jaką radość daje poświęcenie odrobiny własnej wygody na rzecz uratowanego życia – w tych oczach zobaczysz sens wszystkiego :)

Czytaj! Każdy poranek zacznij chociaż od krótkiego tekstu z inspirującej książki czy bloga. Niech Cię naładuje, zmotywuje, ukierunkuje i da kopa na cały dzień.

Taplaj się w marzeniach – bez ALE, bez KAKULACJI, bez ZAPRZECZEŃ. Głośno powiedz, a najlepiej zapisz swój najpiękniejszy scenariusz życia. W ogóle nie myśl o tym czy to możliwe – po prostu miej odwagę popłynąć z fantazją. ZRÓB TO – zobaczysz jak wiele z tego się spełni.

KOCHAJ! Nie tylko partnera, którego być może nie masz. Miłość powinna towarzyszyć Ci zawsze – niezależnie czy masz ,,drugą połówkę”. Jeżeli nie kochasz nikogo, bo uważasz, że nie ma kogo, to nie jest problem świata czy ,,dzisiejszych facetów” – to twój problem, szybko go rozwiąż i otwórz się na innych. Kochaj! Rodzinę, przyjaciół, zwierzęta i… siebie.

NIE OBGADUJ. Każdy ma prawo mieć opinie. Jest jednak bardzo wyraźna granica między obiektywną, niekrzywdzącą nikogo opinią, a obgadywaniem, ocenianiem i pastwieniem się nad kimś pod jego nieobecność. Obgadując robisz szkodę tylko sobie – Twój mózg automatycznie podpowiada Ci, że inni też to robią na Twój temat. To nie prawda. Nie zatruwaj sobie życia własnym jadem.

JEDZ. Skoro i tak jemy codziennie, to jedzmy wyśmienicie i ciekawie. Argument ,,nie mam dla kogo gotować, dla siebie się nie opłaca” jest przegraną życia na starcie. Jesteś najważniejszą osobą na świecie – dla niej gotuj.

WYBACZAJ. Tak szybko jak to możliwe.

POMAGAJ. Codziennie. Słyszysz? Codziennie. Pani proszącej o jedzenie, pijanemu panu leżącemi na chodniku, zgubionemu psu, babci, której ciężko wejść do autobusu. Nie znasz ich historii, nie oceniaj ich – pomóż nawet jak o to nie proszą. POMAGAJ CAŁY CZAS. Chcesz być zapamiętany? Twoją karierę każdy zapomni – przez tych, którym pomożesz zostaniesz zapamiętany na zawsze.

PROWADŹ PAMIĘTNIK.  Nie ma lepszego sposobu na planowanie, dokumentowanie i weryfikowanie swojego życia. To w nim zapiszesz wszystkie upadki i wzloty, cele, a potem spełnione marzenia. Po paru latach to tam znajdziesz siłę na ZMIANĘ swojego życia. Czarno na białym zobaczysz, że zmieniłeś je już 600 razy, do tego już ktoś Cię kiedyś rzucił, kiedyś straciłeś pracę i o dziwo, mimo wszystko świat nie runął :D

MÓDL SIĘ. Wcale nie musisz modlić się do Boga. Możesz modlić się w przestrzeń, do drzew, do kosmosu, do samej siebie, czy do kogoś kto odszedł z Twojego życia. Byle ,,z czymś” szczerze porozmawiać – tak jak nie porozmawiasz z nikim innym z tego świata. Mów na głos o rzeczach, o których nawet nie napiszesz w pamiętniku, w razie gdyby ktoś go przeczytał :D Nie ważne z kim gadasz, ważne, że Ci ulży – a w końcu nawet drzewo odpowie ;)

I najważniejsze BĄDŹ WDZIĘCZNY. Zamiast pieprzyć o tym czego nie masz – zobacz jak wiele posiadasz. Masz gdzie mieszkać, masz kochających ludzi wokół siebie gotowych Ci pomóc. Masz co jeść, pić, na czym przeczytać ten artykuł. Wiesz ilu ludzi nie ma takich luksusów jak Ty? I nie chodzi tu o ,,masz być szczęśliwy bo inni mają gorzej” nie, tak to się nie da :D Po prostu zauważ, że jest wiele osób w ,,gorszej” sytuacji niż Ty, a jakoś potrafią śmiać się i czuć SZCZĘŚCIE. Może dlatego, że mieli tak mało rzeczy materialnych, już dawno nauczyli się śpiewać, marzyć, modlić się i kochać…? ;)

*

To są bardzo proste kroki, dzięki którym każdego dnia będziesz odkrywać sens życia, poznawał siebie, czuł bicie serca i wielką energię, która doprowadzi Cię do wspaniałych rzeczy – nawet jeżeli jeszcze nie wiesz jeszcze czym są. Jeżeli wciąż siedzisz i myślisz o tym jak jesteś niezadowolony, niespełniony, niepewny, a wciąż nie masz zamiaru robić chociaż połowy rzeczy z listy powyżej, mam smutną informację… Nic nie zmieni się w Twoim życiu nawet jak na drodze stanie długonoga blondynka, przystojny brunet czy wygrana w totka. W Twojej głowie nic nie zmieni się samo albo dzięki komuś – nie spadnie nagle anioł z nieba sprawiając, że Twoje życie będzie inne, lepsze, pełniejsze. Możesz to zrobić tylko Ty. Namaluj do cholery to swoje życiowe DZIEŁO SZTUKI, bo jak będziesz miał 90 lat będziesz strasznie żałował, że miałeś tylko słabej jakości fotki na Instagramie, który to już pewnie nie będzie istniał.

ŻYCIE JEST TYLKO JEDNO. TU I TERAZ..

TYLKO OD CIEBIE ZALEŻY JAKIM DZIEŁEM SZTUKI SIĘ STANIE. 

 

Zdjęcia: Ewa Pasek Riley

Miejsce: Art Institute – Chicago

 

 

Total
135
Shares

7 comments

  1. Takie to prozaiczne, a często o tym wszystkim zapominamy. Dobrze, że o tym przypominasz :)

  2. Bardzo lubię to wpadać i czytać.
    Inspirujące i budujące :)
    Teraz tylko trzeba znaleść moc i odwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*