3-2-1 WAKACJE !!! Czy masz dziecko w szkole, czy sam do niej chodzisz, czy w ogóle rok szkolny Cię nie dotyczy – to nie ma znaczenia. Niezależnie do tego czy masz urlop czy nie, oraz czy budżet pozwala Ci na 2-tygodniowe wczasy all inclusive – wakacje są również dla Ciebie. W tym okresie świat zwalnia, korki na ulicach są minimalne, setki maili na skrzynce zamieniają się w dziesiątki, a strasznie szybkie tempo życia na chwile zamienia się po prostu w szybkie. To jest idealny czas, żeby w końcu skupić sie na sobie, na małych rzeczach, rytuałach, mikroskopijnych sprawach. Czas na zaciągnięcie hamulca ręcznego i bycia dla siebie DOBRYM. Oto moje ….. sposobów, żeby wakacje PRZEŻYĆ, a nie pozwolić im ,,zlecieć”

  1. Zrób listę PRZYJEMNYCH RZECZY, które ciągle chcesz zrobić, ale wiecznie nie ma na to czasu. A następnie… daj sobie czas do końca lata, żeby je wykonać. Wywoływanie zdjęć, zaproszenie przyjaciół na wystawną kolację, dokończenie porzuconej książki, przeróbka sukienki, stworzenie ukochanej playlisty… Z tym małych rzeczy zbudowany jest świat, jeżeli zawsze będziesz odkładać je na ,,kiedyś” to nigdy nie przeżyjesz życia w pełni, chociaż będziesz uginał się  pod ciężarem zarobionego hajsu, a dzieci będą odchowane tak dobrze, że na prezydentów. Małe rzeczy mają gigantyczną moc, zadbaj o nie chociaż w wakacje!
  2. ZMINIMALIZUJ, czyli odgrać mieszkanie. To jest jedyna ,,ciężka” rzecz na tej liście, ale tylko pozornie ciężka, bo dostarcza więcej ulgi niż każda z tych przyjemnych. Jeden z tygodni poświęć na sprzątanie, niech każdy dzień będzie odgracaniem innej cześci domu – regału, szafek kuchennych czy toalety. Nie wszystko na raz! Wakacje są po to, żeby odpoczywać ;) Wywal wszystko czego nie potrzebujesz / nie używasz / wkurza Cię / zawala miejsce / ,,może kiedyś się przyda”, ale wcale się nie przyda. Oczyść mieszkanie ze zbędnych gratów, żeby z lekkością wejść w nowy sezon swojego życia, już po wakacjach. Uwierz lub nie – poczujesz się lżej!
  3. Stwórz dyżurny ZESTAW PIKNIKOWY. Czyli kosz / torbę rzeczy, które tylko czekają, żebyś w pełni gotowowści wybiegł/a z domu i położyła się na trawie. Ja wiem, że jak myślisz, że trzeba się ,,wybrać na grilla” to krew zalewa na samą myśl o szykowaniu wszystkiego. Dlatego ja mam w bagażniku ZESTAW składający się z przenośnego grilla (budżet całkowity 30 złotych, stosuję od 3 lat) i wszystkie potrzebne do niego rzeczy, a także set z plastikowymi talerzykami, sztućcami i kocem. Jak mam ochotę na obiad w plenerze wystarczy, że wpadnę do sklepu kupię 3 rzeczy i spontanicznie mogę piknikować gdzie chcę, bez zbierania się przez 2 godziny i szukania wszystkiego od nowa, lub o zgrozo polowania na rozpałkę :D W wersji uproszconej zestawem może być koc, książka i butelka wody – też ekstra.
  4. Znajdź MIEJSCA PLENEROWE w swojej okolicy. Rzeczki, stawy, łąki, parki, plenerowe knajpki, lasy – wszystko, co da Ci szansę kontaktu z przyrodą i boską pogodą. Jak tylko masz wolną GODZINĘ  (tyle wystarczy), a słońce świeci jak szalone lub pięknie zachodzi – wsiadaj w samochód (lepiej rower), łap swój zestaw piknikowy i kładź się na trawie. Jak będziesz czekać na caaaały wolny dzień, to wyjdziesz z domu w te wakacje dwa razy.
  5. Wykorzystaj swój BALKON, bo to jest Twój własny, prywatny, luksusowy plener. Nie ważne czy jest malutki na pół kroku (jak mój), czy jest to wielki taras. To jest przestrzeń, z której masz czerpać ile wlezie w okresie letnim. Jeżeli są tam miotły, wiadra, śmieci i pudła (wiem, że tak) natychmiast je posprzątaj, wyszoruj go i dorzuć parę elementów, dzięki którym będziesz mieć ochotę spędzać tam czas. Krzesełko z poduchą, parę świeczek, może mały kwiatek i voila! Masz swoją własną przestrzeń na poranną kawę lub wieczorny kieliszek wina.
  6. Regularnie kiedy tylko możesz ( a MOŻESZ!) zamieniaj samochód na rower, a kilka przystanków autobusem / tramwajem na świadomy spacer. Świadomy czyli nie w pozycji zgarbionej, pogrążony/a w swoich myślach, tylko wyprostuj się, oddychaj głęboko i zobacz jak ładnie wyglądają drzewka, pieski i ptaszki :D Zapomnij o tym  co zastaniesz jak dotrzesz na miejsce – to będzie za chwilę, a teraz jest TERAZ.
  7. Wyjedź chociaż na chwilę i błagam nie pierd**, ŻE ,,nie możesz bo…”. MOŻESZ A NAWET MUSISZ. Jeżeli nie masz urlopu, znajdziesz magiczny czas od pątku popołudniu do niedzieli wieczorem. Jak pracujesz weekendami to wyjedź w tygodniu na te dwa dni. Znajdź domki letniskowe / chatki na wsi, które dostępne są na serio za grosze – trzeba poświęcić tylko trochę czasu na poszukanie ich. Jeżeli na to Cię nie stać popytaj znajomych, którzy mają domek / działkę – z pewnością ktoś Ci udostępni jeżeli tylko wstrzelisz się w termin. A jak to też nie zadział a to do cholery ja pożyczę Ci swój namiot – ROZWIĄZANIE JEST ZAWSZE. Jak już dotrzesz do swojej chatki – na te kilka krótkich dni wyłącz telefon, palnij się na leżaku, weź głęboki oddech i książkę w rękę i ZAPOMNIJ O TYM CO ZOSTAWIŁEŚ/ŁAŚ ZA SOBĄ. Olej pracę, rzeczy do zrobienia po powrocie, rachunki do zapłacenia, i badania do zrobienia. Bądź tylko TU I TERAZ, skup się tylko na tym jednym, zwykłym momencie i nie daj swojej własnej głowie go zaśmiecić.

Pewnie myślicie ,,wariatka, co takie pierdoły mogą zmienić w moim życiu?”. Ooooooooooooo WSZYSTKO. Takie właśnie rzeczy zmieniają CAŁE WAKACJE NA LEPSZE. Nie drogie hotele, nie kampery, nie drogie sprzęty do sportów ekstremalnych. Nie umiesz docenić swojego balkonu – nie uszczęśliwią Cię też wczasy all inclusive. Życie to detale – w wakacje zadbaj o najdrobniejsze, bo w końcu jest na to CZAS, MIEJSCE I POGODA.

Od Ciebie zależy czy pozwolisz sobie na relaks i przeżyjesz te wakacje w pełni, czy dalej będziesz jak ten chomik biegł za Bóg wie czym, do września, w którym Twoje kółko dalej będzie się kręcić…. tyle tylko, że  dwa razy szybciej. Życzę Wam wspaniałych wakacji i pamiętajcie, że nie istnieje żadna wymówka, żeby powiedzieć ,,ja nie mogę bo…”. Te proste rzeczy może zrobić każdy, bez wyjątku wystarczy, że CHCE i dobrze się zorganizuje. Życie to małe rzeczy, małe chwile, które są dostępne absolutnie dla każdego.

Pamiętaj ŻYCIE JEST TERAZ, w wakacje ;)

Zdjęcia: karolniziolek.com 

Total
99
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*