Nie znam drugiej takiej kobiety jak moja babcia. Jest absolutnie niepowtarzalna. To po niej mam tak wielką empatię, silną psychikę i umiejętność tworzenia nowych słów. Mimo, że w niektórych sprawach się nie zgadzamy i nasze poglądy czasem mocno się rozjeżdżają, to akceptujemy swoje wybory. Babcia nie próbuje mnie zmienić, pouczać czy wpływać na to jak żyję. Uważnie ją obserwuję, a ona swoim doświadczeniem i wyjątkowo wdzięcznym podejściem do życia uczy mnie jak zmienić je w bardziej wartościowe.

Pamiętaj, że droga jest równie ważna jak cel

Moja rodzina zabierając babcię na wycieczkę dostaje od niej jeden, ważny komunikat: „Omińmy autostradę. Chcę podziwiać widoki”. Cel podróży czyli miasto, które będzie zwiedzać jest dla niej równie ważne jak droga, którą trzeba do niego pokonać. Staram się to przełożyć na życie. Bo co nam po osiągnięciu celu, skoro nie będziemy czerpać z tego co spotyka nas na drodze do niego? Może się okazać, że DROGA była ważniejsza niż CEL.

dav

Ciesz się z małych rzeczy

Babcia potrafi zadzwonić do mnie o siódmej rano i opowiedzieć mi o kwiatku, który niespodziewanie rozkwitł. Myślę, że w podobny sposób ludzie przekazują rodzinie wiadomość o milionowej wygranej. Cieszy się z każdego słonecznego dnia, z tego, że w bibliotece pojawiły się nowe książki i, że popołudniową kawę wypiła z sąsiadką.

Słuchaj głosu serca

Kiedy spotykasz miłość swojego życia w momencie kiedy świat stoi na zakręcie i przez to tracisz ją z oczu godzisz się z tym i przyjmujesz to co los Ci daje. Kiedyś, ale już nie dzisiaj. Serce rwie się za osobą, która jest na drugim końcu świata? Podążaj za nią. Nie odkładaj tego na dobry moment, nie pozostawaj w sferze wątpliwości. W kwestii miłości stawiaj wszystko na jedną kartę.

Tańcz nawet jeśli muzyka gra tylko w Twojej głowie

W przeszłości babcia, nigdy nie opuszczała potańcówek, bo realnie sprawiało jej to ogromną radość. Obecnie raczej woli się przyglądać tym tańczącym i namawia innych do wskakiwania na parkiet, nawet jeśli jest nim podłoga w salonie. Sądzę, że to właśnie dzięki niej, mam taką słabość do tańca, który często pomaga mi pozbyć się złego nastroju.

Stawiaj siebie na pierwszym miejscu

Praca, dzieci, czyjeś potrzeby… Jakie to będzie miało znaczenie, kiedy okaże się, że nie pamiętasz już jak to jest być szczęśliwą? Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze i kiedy Twoje serce mocniej bije. Odepchnij od siebie oczekiwania innych i przestań robić to, co powinnaś lub wypada. Twoje ambicje są wysoko, ale ktoś lub coś trzyma Cię od nich daleko? Odetnij się. Moja babcia miała wielkie plany i marzenia, ale wtedy zawsze pojawiał się ktoś, kto mówił jej, żeby dała sobie z tym spokój. Wtedy nie miała siły z tym walczyć. Dziś robiłaby to nie patrząc na nikogo.

dav

Spójrz czasem z innej perspektywy

Babcia nauczyła mnie tego, że każdy człowiek i zwierzę, a nawet roślina jest ważna. Każdemu należy się szacunek. Nad każdym warto się pochylić, próbować zrozumieć, wysłuchać, być i wspierać. Uczy mnie, żeby dbać o najbliższych i nigdy nie zapomnieć o tych, których z nami już nie ma.

I chyba najważniejsze, ciesz się każdą chwilą.

Ciesz się każdą poszczególną, nawet krótką chwilą spędzoną z ważną dla Ciebie osobą. Bądź wdzięczna za każdy dzień. Za wszystko, co Cię spotyka. Żyj zgodnie ze swoimi wartościami, bądź wierna sobie. Chłoń każdy moment. Dostrzegaj. Odczuwaj. Tak jakby to się miało już nigdy nie powtórzyć.

 

Alicja Janik dla www.barbra-belt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*