Zastanawiałaś się kiedyś od czego to zależy, że jedna osoba widzi świat niczym przez różowe okulary, dla innej natomiast wszystko ma czarno-białe barwy? Bo tak zdecydowali. Może nieświadomie. Może z powodu różnych życiowych wydarzeń. Jedno jest pewne, mogą to zmienić.

Masz instagram? Co zobaczysz kiedy klikniesz w lupkę? Photoshopowane ciała, alpaki czy piękne wnętrza? Ta aplikacja pokazuje Ci to, czego wcześniej w niej szukałaś. Nie miej pretensji do złośliwego algorytmu, że pokazuje tylko smukłe ciała modelek i twarze bez skaz. On naprawdę nie będzie podsuwał Ci takich obrazków jeśli nie będziesz chciała ich oglądać.

Mówisz, że w Internecie jest tylko hejt i przemoc? A pomyślałaś ile daje możliwości do rozwoju, jak potrafi skrócić dystans między ludźmi, dostarczyć rozrywki? Ktoś mi ostatnio powiedział, że instagram powinien być zabroniony, bo przez niego można nabawić się depresji. Natomiast ja mam tam wielu znajomych, pomaga mi rozwinąć kreatywność, umiejętność fotografowania czy uczy nowych funkcji w programie do obróbki. Szlifuję tam też krótką formę mojego warsztatu pisarskiego. Sami widzicie. To ja zdecydowałam co chcę, aby ta aplikacja mi dała.

Przykład z aplikacją można przełożyć na życie offline. Łatwo jest określić negatywnymi przymiotnikami jakieś środowisko, firmę czy grupę ludzi. Jeśli tylko skupisz się na tej złej stronie. Próbowałaś dopatrzeć się w tym wszystkim dobra?

Praca w korporacji może być miejscem nie dbającym o prawa pracowników, wykorzystującym i narzucającym szereg sztywnych zasad. Może też być świetnym miejscem do zdobycia doświadczenia, wiedzy i spełnienia zawodowego.

Wakacje pod namiotem mogą być wątpliwą frajdą dla nastolatków lub świetną okazją do obcowania z naturą.

Możesz zrezygnować ze spaceru w deszczu bo będziesz się przejmować mokrymi ubraniami i obawą przed katarem. Możesz też ubrać kolorowe kalosze i śmiać się w głos skacząc po kałużach.

Takich przykładów można mnożyć w nieskończoność. Możesz wciąż narzekać, marudzić, kręcić nosem i być wiecznie nieszczęśliwa. Możesz też, w każdym człowieku i sytuacji doszukiwać się dobrych stron i korzyści, które pozytywnie wpłyną na Twoje życie.

Ty wybierasz.

Jakie chcesz mieć życie? Jak chcesz, żeby wyglądał każdy Twój dzień?

Życie podrzuca różne scenariusze. Nie zawsze są najłatwiejsze, ale nawet wtedy możesz przyozdobić je na marginesach kolorowymi kwiatkami. Ubarwić, pokolorować, sprawić, że Twoje jedyne życie będzie najlepsze jakie tylko możesz mieć.

Może przeklinasz mnie teraz w myślach, bo łatwo jest mi mówić o pozytywnym patrzeniu na życie, co innego jeśli to życie ciągle podrzuca Ci kłody pod nogi. Byłam tam. Widziałam siebie siłującą się z murem. Wierzącą, że tak trudno to tylko ja mam. Inni mają lepiej. I tylko ja muszę prowadzić tę wewnętrzną walkę i na siłę kreować swoje życie na lepsze mimo, że tak wiele jest przeciwko mnie.

I wtedy przyszedł czas na podjęcie decyzji. Dokonanie wyboru. Wciąż mogłam użalać się nad sobą. Narzekać, że praca zła, mieszkanie nie to, związek słaby, przyjaciele rozczarowujący, a marzenia dalekie do spełnienia. Stwierdziłam wtedy, że mogę zawalczyć o coś więcej niż tylko szarą rzeczywistość.

Dlatego teraz, cokolwiek by się nie działo, tłumaczę samej sobie jak wiele dobrego wszystkie sytuacje i osoby mi dają. Nawet jeśli spotyka mnie coś trudnego. Przecież nawet to mnie buduje. Nawet z tych, teoretycznie, kiepskich momentów mogę wyciągnąć dla siebie coś co przekuję na wartość, która ubarwi moje zwykłe życie.

Każdego dnia stajemy przed szeregiem decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest to, czy Twój świat będzie dziś zły, smutny i szary czy fascynujący, napełniający nadzieją i optymistyczny.

Wybierasz to na co chcesz patrzeć. Co dziś zobaczysz?

 

Alicja Janik dla www.barbra-belt.pl

 

 

2 comments

  1. Sądzę, że wiele osób może odnaleźć siebie w tym tekście. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*