Są takie filmy, które włączamy dla rozluźnienia po ciężkim dniu pracy. Są też takie, które wzruszają do łez, na których zasypiamy i takie, które oglądamy przez palce. W końcu są też takie filmy, które zapamiętujemy na zawsze, analizujemy w głowie i które zostawiają ślad w naszym życiu. Filmy perełki. Stworzone w taki sposób, by dotknąć naszej najwrażliwszej struny i rozpocząć w nas zmianę. To właśnie o nich będzie ten wpis. O filmach, które nauczą Was….
EMPATII W “KAFARANUM”
“Kafarnaum” to przejmująco smutna historia dwunastoletniego Zejna. Chłopiec jest mieszkańcem bejruckich slumsów. Reprezentuje wszystkie porzucone i zaniedbane przez system dzieci. Dzieci, które codziennie zamiast do szkoły chodzą do pracy. W filmie widzimy nieszczęście małych dziewczynek wpędzanych w role żon za kilka kur, czy małych chłopców, którym wrzucono na barki odpowiedzialność panów domu. To także opowieść o Zejnie, który rozpaczliwie walczy o swoją przyszłość. Nadine Labaki, która film wyreżyserowała, wciela się także w rolę jego adwokata. Bowiem Zejn pozywa swoich rodziców o to, że…. sprowadzili go na ten świat. Jest odważny, zdeterminowany i marzy o normalnym życiu. Jest też bardzo empatyczny. Nie mając nic, cały czas pomaga innym. Równie skrzywdzonym jak on.
Od obejrzenia filmu minęło już kilka lat, a ja wciąż mam przed oczami te obrazy, bo to film, którego się nie zapomina.
WYBACZANIA W “MANCHESTER BY THE SEA”
Absolutnie fenomenalny dramat stworzony przez Kenneth Lonergan. Dostał 2 Oscary, 28 innych nagród i 59 nominacji, co tylko potwierdza mój zachwyt nad nim. Tytułowy Manchester-by-the-Sea to pochmurne, zimne, zamglone miasteczko, które tylko podkreśla klimat filmu. Dialogi w nim są minimalistyczne i wywarzone. Mimo braku zwrotów akcji fabuła cały czas trzyma w napięciu. Stopniowo opowiadana historia głównego bohatera, Lee Chandler’a, kilkukrotnie roztrzaskuje nam serce na kawałeczki. Początkowo dowiadujemy się o nagłej śmierci jego starszego brata, który to powierzył mu opiekę nad synem. To wydarzenie zmusza Chandler’a do powrotu do rodzinnego miasta, a co za tym idzie do bolesnych wspomnień. Ten film w zaledwie dwie godziny wciąga nas w cały wachlarz emocji długo nie pozwalając o sobie zapomnieć. To doskonale skonstruowana opowieść o tym jak poradzić sobie z dramatycznymi sytuacjami życiowymi, jak nauczyć się wybaczania i życia na nowo.
UWAŻNOŚCI W “ONA”
Uważności na drugiego człowieka, na świat, który nas otacza i na nas samych. “Ona” to opowieść o Theodore, który jest samotnikiem. Główny bohater nie radzi sobie z codziennymi wyzwaniami. Ma piękną wrażliwość, jednak w romantycznej relacji nie umie się odnaleźć. W końcu kupuje sztuczną inteligencję, która dopasowuje się do niego tak idealnie, że mężczyzna ostatecznie przywiązuje się do niej bardziej niż do drugiego człowieka. Reżyser, Spike Jonze, stworzył gorzki obraz społeczeństwa, które częściej zagląda w ekrany komputerów niż w oczy innych osób. Główny bohater uciekając przed zobowiązaniami i dorosłym, świadomym życiem coraz bardziej zatraca się w romansie z systemem operacyjnym. Film ujrzał światło dzienne siedem lat temu, a mimo to wciąż jest bardzo aktualny. Według mnie to pozycja obowiązkowa dla każdego.
WYTRWAŁOŚCI W “POGONI ZA SZCZĘSCIEM”
Film oparty na prawdziwej historii mężczyzny i jego kilkuletniego synka. Bohaterowie nie mają gdzie mieszkać, za co żyć, brakuje im także perspektyw. Najważniejsze jednak, że mają siebie. Will Smith odgrywający rolę Chrisa Gardnera bardzo stara się odmienić los swojej rodziny. Jest zaangażowany i pełny zapału. Mimo wielu przeciwności losu jaki go spotyka wciąż prze do przodu przede wszystkim dlatego, by jego dziecko miało lepsze życie. To piękna historia o tym, że nawet kiedy jest bardzo źle nie warto się poddawać. Każdy upór i ciężka praca zostanie wynagrodzona.
WDZIĘCZNOŚCI W “SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE”
Wyjątkowo wdzięczny obraz rodzinnych relacji. Trudnych, skomplikowanych, nierzadko sprawiających ból. Jednak film ten w piękny sposób pokazuje, że rodzina, mimo wad, jest najważniejsza. Zawsze warto starać się dojść do porozumienia i pojednania z najbliższymi nam ludźmi. Bo to właśnie za nich powinniśmy być wdzięczni. Za to, że nie idziemy przez życie samotnie, bo jest ktoś kto zna nas doskonale i mocno kocha, nawet jeśli o tym nie mówi. To historia czterech kobiet, które mimo wieloletniej rozłąki jednoczy rodzinna tragedia. Tragiczne wydarzenie powoduje jednak odnowienie więzi i rozwiązanie dawnych konfliktów.
KOCHANIA W “COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ ZACZYNA”
To historia zagubionej dziewczyny. Uciekającej od jednego związku do drugiego. Zakochanej jednocześnie w dwóch mężczyznach. Cały film to miłosne rozterki i życiowe dylematy. Brak spełnienia i niemoc odnalezienia szczęścia. To w końcu opowieść o poszukiwaniu samej siebie. O rozpaczliwej potrzebie spokoju. Lubię tę historię, bo mimo romansu w głównym wątku, jest o trudnej nauce kochania… samej siebie.
To są filmy, które zostały w mojej pamięci i sercu. One realnie mnie uwrażliwiły, skierowały uwagę na rzeczy, o których niechętnie się mówi. Wszystkie te filmy możecie wypożyczyć za kilka złotych w VOD.pl. Uwierzcie mi, warto!
Jestem bardzo ciekawa Waszych typów, podzielcie się w komentarzach.
Ściskam,
Alicja
Alicja Janik dla www.barbra-belt.pl
3 comments
Oglądałam dwa filmy ,,Ona ” i ,, W pogoni za szczególne” . Dwa inne filmy i tak jak napisałaś jeden uczy uważności drugi wytrwałości. Natomiast pozostałe filmy są teraz na mojej liście obowiązkowe i już w ten weekend zacznę Dziękuję za propozycje filmowe!
Oglądałam dwa filmy ,,Ona ” i ,, W pogoni za szczęściem” . Dwa inne filmy i tak jak napisałaś jeden uczy uważności drugi wytrwałości. Natomiast pozostałe filmy są teraz na mojej liście obowiązkowe i już w ten weekend zacznę Dziękuję za propozycje filmowe!
TOLERANCJI w “Moonlight “, PASJI w “Cały ten zgiełk “, SPRYTU w “Jakie Brown ” MIŁOŚCI “w ” Dzikości serca”