Nikt mnie tak nie inspiruje jak inne kobiety. Niewiarygodne życiorysy kobiet, które osiągnęły więcej niż inni mogą sobie wyobrazić. Żyjące pasją i dla pasji. Poświęcające się swoim marzeniom bez reszty. Odważne, nie bojące się sięgać wysoko. Pewne siebie i bardzo wrażliwe. Roztaczające wokół siebie niesamowitą aurę. Takie są kobiety opisane poniżej. Ich osiągnięcia warte są poznania i zapamiętania. Być może, któraś z tych historii popchnie Was do działania i zmotywuje do pójścia za marzeniami. Oto wyjątkowe kobiety, bohaterki filmów dokumentalnych na Netflix.
JOAN DIDION: WSZYSTKO W ROZPADZIE
Kojarzyłam tę dziennikarkę miałam wrażenie dość dobrze. Jednak sporo rzeczy w tym dokumencie mnie zaskoczyło. Joan opowiada w nim o przeżyciach, które były traumatyczne, ale też o tym, że podporządkowała całe swoje życiu pasji czyli pisaniu. Cały film nagrany jest w bardzo intymnym klimacie, bo wypytuje ją jej bratanek. Jej kariera zaczęła się od wygrania konkursu i zdobycia pracy w Vogue. Pisała dla magazynu, jednocześnie tworząc kolejne książki. Wyszła za mężczyznę, z którym szczęśliwie dzieliła pasję. Otrzymała od Baracka Obamy nagrodę za książkę, w której rozprawiała się ze śmiercią męża i ciężką chorobą adoptowanej córki. Jej życie prywatne było trudne. Regularnie spadały na nią nieszczęścia. I to właśnie je pasja pomagała jej z tych gorszych momentów wychodzić. Nigdy nie zwątpiła w siebie, w swój talent i rolę jaką spełniały jej reportaże i książki. We wszystkim, nawet najbardziej dramatycznych sytuacjach, widziała temat do napisania felietonu. Jej zawziętość, odwaga i parcie do celu jest nieocenione. Zaskakuje do dziś.
Kiedy opłakujemy to, co straciliśmy, zarazem opłakujemy samych siebie. Jakimi byliśmy. Jakimi już nie jesteśmy. To, że pewnego dnia nie będzie nas wcale.
FRANCA: CHAOS AND CREATION
Kobieta o zachwycającej urodzie. Bije od niej niesamowity spokój. Przez całe 28 lat na stanowisku redaktor naczelnej włoskiego Vogue robiła coś zaskakującego, łamała tabu, wychodziła poza ramy, wzbudzała kontrowersje. Nigdy jednak nie wątpiła w to, że to co robi jest ważne i potrzebne. Opowiadała, że wydając każdy numer była gotowa na zwolnienie, bo każdy numer był rewolucją na gruncie modowym, ale także w społecznej dyskusji. Między innymi wydała numer, w którym były tylko czarnoskóre modelki. Odniosła olbrzymie sukcesy, kochała swoją pracę. Jej przyjaciele mówili, że osoby takie jak ona nigdy nie porzucą swojego zajęcia, które jednocześnie było pasją, stylem życia. Mówili, że będzie pracować do śmierci. I tak też było. W netflixowym dokumencie wypytuje ją syn, dzięki czemu można odnieść wrażenie, jakby Franca siedziała na przeciwko widza.
– W co wierzysz najbardziej? W Boga? Miłość?
– Musimy wierzyć w ludzkość, bo inaczej nie będziemy wierzyć w nic.
BECOMING. MOJA HISTORIA
Michelle Obama zabiera nas za kulisy trasy promującej inspirującą książkę opowiadającą jej historię. Dzieli się doświadczeniami, które ją ukształtowały. Jej drogę do Białego Domu. Opisuje wszystkie trudy związane z jej karierą i dzieleniem obowiązków zawodowych z byciem mamą. Możemy także usłyszeć z czym kobieta mierzyła się, kiedy jej mąż objął stanowisko Prezydenta USA. Niesamowita historia osoby wrażliwej, stanowczej i mającej własne zdanie. Piękna historia o tym, żeby ciężko pracować, nie zrażać się odmowami i nieustannie wierzyć w siebie.
Poszukując latami równowagi życiowej, odkryłam, że czasami warto zmienić priorytety i przez chwilę zadbać wyłącznie o siebie.
BRENÉ BROWN: THE CALL TO COURAGE
To nie jest typowy film dokumentalny, a nagranie wystąpienia mówczyni, naukowczyni, specjalistki od lat badającej społeczeństwo i pojęcia takie jak odwaga i wrażliwość. Zawsze trafiamy na to, czego akurat potrzebujemy. Pamiętam kiedy pierwszy raz to obejrzałam. Śmiałam się i płakałam, ale co najważniejsze dostałam ogromny zastrzyk energii do spełniania kolejnych, wymyślonych przeze mnie celów. Dlatego jeśli potrzebujecie słowa wsparcia, poklepania po ramieniu, dmuchnięcia w skrzydła to koniecznie włączcie ten film kobiety, która poświęciła całe swoje dotychczasowe życie na to, by poznać słabe punkty ludzkiej osobowości i wyciągnąć z nich jak najwięcej dobra. Sama wciąż się tego uczy – opowiada bardzo pouczające historie ze swojego życia prywatnego.
To, na ile siebie znamy i rozumiemy, jest bardzo ważne, ale tak naprawdę, by móc żyć autentycznie, musimy przede wszystkim siebie pokochać. I to właśnie jest najważniejsze.
FRAN LEBOWITZ: UDAWAJ, ŻE TO MIASTO
To siedem trzydziestominutowych odcinków polegających na rozmowie Martina Scorsese – wybitnego reżysera z jedną z najbarwniejszych amerykańskich dziennikarek – Fran Lebowitz. Jest to intelektualna uczta! Fran opowiada o Nowym Jorku, swojej pasji, społecznych schematach, sztuce i wielu innych tematach. Jest zabawnie i inteligentnie, a jej rozważania są prawdziwym zaproszeniem do dyskusji. Kobieta, która mam wrażenie, widzi i czuje więcej stawia pytania i poddaje pod wątpliwość tematy, które nie lubią być społecznie poruszane. Fran przez wiele lat, by móc utrzymać się w Nowym Jorku prowadziła taksówkę. Dzięki temu poznała mnóstwo różnorodnych osób. Poznała ich spojrzenie na świat. Współpracowała z Andym Warholem, przeszła kilkuletnią blokadę twórczą, ma ogromną biblioteczkę liczącą ponad 10 000 książek. Do dziś nie używa telefonu i komputera. Totalna inspiracja otwierająca oczy na wiele spraw!
Najważniejszą rzeczą jakiej potrzebuje każdy artysta jest talent. A najpiękniejsze w talencie jest to, że to chyba jedyna rzecz na świecie, która w zupełnie przypadkowy sposób rozproszona jest po całym świecie.
MOJEGO NASTĘPNEGO GOŚCIA NIE TRZEBA NIKOMU PRZEDSTAWIAĆ – ZAPRASZA DAVID LETTERMAN
Dorzucam do tego zestawienia rozmowy prowadzone przez Davida Lettermana, który jest prezenterem telewizyjnym. Rozmawia on bowiem z inspirującymi kobietami, które dla mnie rzuciło na ich historię zupełnie inne światło. Z każdej z nich można wyciągnąć dla siebie coś pouczającego. Jego gościniami są między innymi Kim Kardashian, która opowiada o napadzie w Paryżu lub o tym jak przeżyła proces O.J. Simpsona. Melindą Gates, żoną Billa Gatesa, która opowiada o tym dlaczego więcej kobiet powinno pracować w technologii. Malalą Yousafazi, która przeżyła atak talibów i otrzymała Nagrodę Nobla. W tym liczącym trzy sezony programie pojawiają się również inne kobiety, których życiorysy są pełne niesamowitych przeżyć i inspiracji.
Ściskam,
Alicja
Alicja Janik dla www.barbra-belt.pl