Cześć tu znowu ja – Baśka. Nalegam byś zroganizował sobie zeszyt lub chociaż kawałek papieru, długopis i chwilę wolnego czasu. Projektujemy Twój MASTER PLAN na życie, po którym w końcu nie będziesz miał wątpliwości po cholerę w tę jesień wstajesz rano z łóżka. 

Zdjęcia: wear-live-style.com

 

Każdy człowiek potrzebuje planu, wizji kierunku. Proszę docenić kreatywność  metafory… :P –  posłużę się porównaniem do statku – załóżmy, że jesteś jego kapitanem. Żeby statek Twojego życia nie rozwalił się na falach lub nie zaginął na otwartym morzu musi przestać dryfować – musi wiedzieć do jakiej wyspy płynie, a także co w czasie rejsu kapitan ma robić na pokładzie. Reasumując KAŻDY POTRZEBUJE PLANU. 

Większość z nas niestety dryfuje tylko dlatego, że nigdy nie zatrzymałasię na krótkie 10 minut, żeby uświadomić sobie PO CHOLERĘ ROBIĘ TO CO ROBIĘ, PO CO WSTAJĘ, PO CO ŻYJĘ. Dlaczego potrzebujemy CELU? Cel to nasz wiatr w żagle, nasz powód by żyć, by wiedzieć dlaczego chodzę do pracy i po co myję zęby. Ktoś powie, ,,ale przecież życie nie jest od tego żeby osiągać coraz więcej i mieć więcej. Żadne WIĘCEJ szczęścia nie daje”. I ten oto kandydat będzie miał świętą rację, że bezmyślne ,,więcej”  może dać Ci jedynie wypalenie, depresję i przewlekły brak poczucia sensu. Czymś zupełnie innym jest fakt, że każdy człowiek potrzebuje ROZWOJU. To nasza naturalna potrzeba wykorzystania krótkiego czasu na matce ziemi najlepiej jak to możliwe.

Stworzyłam na własne potrzeby mój osobisty szablon MASTER PLANU na życie. Czyli takiego zestawienia dzięki któremu wiem co chciałabym dzisiaj, wiem co jutro, wiem co za kilka lat, a także czym byłby mój najbardziej odjechany scenariusz życia gdybym mogła sobie go dzisiaj zamówić (a mogę!). To taka krótka lista, dzięki której budzę się rano i wiem po co i dlaczego, a wszystko co robię – robię świadomie. Co ważnie profesjonalny master plan łączy w sobie wszystkie 4 punkty umieszczone poniżej. Nie jeden, nie dwa – WSZYSTKIE CZTERY. Jedynie jeżeli jesteś bardzo radykalnym hipisem możesz użyć punktów 1+ 4, ale tak czy siak – jak każdy potrzebujesz tego planu :D 

 

Jak stworzyć własny MASTER PLAN na życie? 

Pan czy Pani siada przy stoliku, bierze zeszyt i zapisuje w każdym podpunkcie 1-2 zagadnienia. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, nie ciśnijmy od razu z całą litanią planów i wymagań :) 

 

1. PLAN MIKROTERMINOWY czyli zabawa w DZISIAJ.

Mój ulubiony, najważniejszy, najbardziej kluczowy. To ten plan, który udowadnia, że szczęście nie czeka na nas na tej wyspie, do której nasz statek sobie zaraz popłynie, tylko to szczęście już jest teraz i zaczyna się od DZIŚ. 

W tym planie należy wypisać jak chcielibyście się czuć TERAZ, co robić TERAZ, czego nie robimy a chcielibyśmy zacząć robić TERAZ / dzisiaj / jutro, max pojutrze.  Tutaj wjeżdżają najwspanialsze historie typu:

 • słuchanie winyli,
 • picie zimowej herbaty,
 • poczucie zrealaksowania i spokoju,
 • imprezka do rana z tańcami na stole,
 • kolacja dla przyjaciół,
 • odcinek ulubionego serialu i tak dalej.

Czyli odpowiadamy sobie na pytanie: „Co sprawiłoby, że ten dzień będzie EKSTRA?” i robimy to. w tym miejscu chciałabym podkreślić, że nasze DZISIAJ to najważniejszy plan na życie, ponieważ nie jest wykluczone, że jest to ostatni i jedyny dostępny dla nas plan. Trochę absurdalne, trochę straszne, a niestety też trochę możliwe. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o nasze DZISIAJ i bardzo konkretnie zadać sobie pytanie CO ZROBIĘ DZISIAJ, TERAZ, ŻEBY MÓJ DZIEŃ BYŁ WSPANIAŁY. I zapamiętać raz na zawsze, że żaden z kolejnych 3 punktów i nie da nam szcześcia jeżeli nie znajdziemy go najpierw dzisiaj. Kolejne 3 punkty to tylko KIERUNEK, żeby każde dzisiaj wiedziało dokąd zmierza. 

 

2. PLAN KRÓTKOTERMINOWY czyli zacznę od poniedziałku :D

Czyli co chcesz zrobić w najbliższych tygodniach? Wybierzmy tu rzeczy, które chcemy na stałe albo na jakiś czas wprowadzić do naszej codzienności – takie, które są dla nas ważne, mogą wprowadzić znaczące zmiany w nasze życie, relacje czy zdrowie, dlatego chcemy powtarzać je regularnie

 • zacząć jeździć konno (mi idzie świetnie :D)
 • zrobić kurs gotowania,
 • napisać post na blogu i robić to regularnie (zgadnijcie kto :P),
 • uzupełnić garderobę,
 • wprowadzić stałe, piątkowe kolacje z ukochanym
 • nauczyć psa nowych sztuczek i tak dalej.

 

3. PLAN DŁUGOTERMINOWY czyli trochę zmienię swoje życie. 

To tutaj znajdują się sprawy kluczowe. Zmiana pracy, naprawa związku lub jego zakończenie, remont mieszkania, zamiana na większe, rozpoczęcie studiów i tak dalej. Żeby wskazać te cele trzeba odpowiedzieć sobie na dwa bardzo proste pytania i bez większego zastanowienia, analizy możliwości czy zaprzeczania zapisać na nie odpowiedzi 

 • Jaki aspekt nie podoba mi się / nie satysfakcjonuje mnie w moim aktualnym życiu?
 • Co chciałbym nowego zrobić / mieć / przeżyć w swoim życiu.

Te dwa pytania wystarczą, żeby wytyczyć sobie cele na kolejny rok / pięć lat w zależności jakie tempo dla Ciebie jest odpowiednie. Proste co?

 

4. PLAN WIELKOFORMATOWY czyli projektuję swoje marzenia. 

I teraz jest moment, w którym możesz popłynąć, zaszaleć, odjechać. To teraz wymyślamy sobie naszą najwspanialszą wyspę, do której płyniemy. Malujemy arcydzieło naszego życia, wymyślamy projekt MARZENIA. Ponownie: nie zaprzeczamy, nie analizujemy możliwości, nie kalkulujemy czy to możliwe. Siadamy, odpalamy wyobraźnię i zapisujemy najpiękniejszą wizję naszego życia.

 • Siedząc w kawalerce napisz o domu w lesie z basenem,
 • wielkie rodzinne święta mimo że nie mamy nawet kota,
 • wybudowanie przyjaznego schroniska dla zwierząt,
 • podróż dookoła świata,
 • diametralna zmiana życia głodującego dziecka z Afryki
 • kariera zagraniczna
 • bycie zapamiętanym poprzez swoją sztukę
 • możliwość relaksu bez chodzenia do pracy pomimo 200 złotych na koncie…

Może wydaje ci się to zabawne, ale uświadomienie sobie czasem  abstrakcyjnego celu i spisanie go to już kawał sukcesu, który nadaje prawdziwego kierunku naszemu życiu. Teraz uwierz w ciemno, że ten cel jest możliwy BO JEST niezależnie jak bardzo jest szalony. Ustal go sobie jako długoterminowy kierunek Twojego życia, w którym zmierzasz powolutku każdego dnia, chociaż możesz nawet nie mieć dzisiaj pojęcia jak to zrobić. Po prostu ustaw swoje żagle tak, żeby płynęły w tym kierunku.. Powiem Ci tajemnice – marzenia  spełniają  się bardzo szybko i nieoczekiwanie także zastanów się lepiej jakie leżaki będą stały przy Twoim basenie :P

Masz to! powstał Twój osobisty MASTER PLAN już wiesz dokąd tak pędzisz Jeżeli masz jeszcze trochę siły po prawej stronie obok każdego punktu napisz jaki możesz wykonać pierwszy krok na drodze do tego celu. Jeżeli masz ochotę na wieczór przy świecach potrzebujesz chociaż świeczek :D Masz ochotę na imprezę? Napisz do różnych znajomych co planują w weekend. Marzysz o związku i miłości? Może warto przynajmniej raz w miesiącu spotkać się w zupełnie innym gronie niż zazwyczaj, iść do nowych miejsc – po to, żeby wpuścić do życia przestrzeń w której mogą pojawić się nowe osoby, znajomi znajomych, przypadkowi ludzie? Marzysz o nowej pracy? Rozpisz ile CV dziennie będziesz wysyłać, albo zaplanuj ile potrzebujesz mieć oszczędności i w jakim trybie je odkładać, żeby móc zrobić sobie wolne. Marzysz, żeby kiedyś zostać wielkim aktorem? Może warto chociaż sprawdzić gdzie odbywają się castingi dla epizodystów? :)  Wszystkie wielkie marzenia zaczynają się od prostego, pierwszego kroku. Więcej o tym w artykule –> o tutaj

Skończyłeś / łaś? Gratulację! Teraz nie masz już wyjścia Twoja łódź właśnie wypłynęła we właściwym kierunku i dobrze wie dokąd pędzi, już nie osiądzie na mieliźnie czy tego chcesz czy nie :) Został uruchomiony wszechświat i uwierz, że sporo zrobi za Ciebie. Ty w tym czasie nie zapominaj o swoim planie, krok po kroczku idź za swoimi codziennymi celami, pamiętaj o swoich wielkich marzeniach i co najważniejsze – codziennie upajaj się tym jak pięknie jest na Twoim pokładzie – TU I TERAZ. 

Bo życie jest tylko teraz ;)

 

 

Zdjęcia: Magdalena Kubala

Stylizacja i koncept: Przemysław Guryn

Make up: Dorota Lange

 

 

 

 

Total
77
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*